I kräftkalasens tid


"Kräftfångst", målning av Carl Larsson, 1897. Flickan som står i vattnet till höger vittjar en kräfthåv och i båten ligger kräftburar.
Kunglig spis
Den vanliga flodkräftan, Potamobius astacus, kravlade runt i sjöar och vattendrag redan i förhistorisk tid i södra och mellersta delen av det som idag är Sverige. Antagligen åt man av de läckra djuren långt tillbaka i tiden. Kräftor var populär fastemat i tyska kloster på 1400-talet. Men det äldsta skriftliga beviset på svenskt kräftätande är från Erik XIV:s tid. På hösten 1562 skriver kung Erik till fogden på Nyköpings slott Jöran Johansson Rosenhane:
"Schall thu wethe Jörenn Jönsson, att wij både till wårtt eigett behoff, Thessligestt och till the fremmende heerrer, som hör på thenne tijd hos oss ähre, behöffwe enn heell hop Kräffwether."