Del 1 av 2 i en berättelse (13:27 min) där SO-läraren Stefan läser ur boken "Om det var krig i Norden" av Janne Teller. Föreställ dig att det är krig – inte i Irak eller i Afghanistan eller i något annat avlägset land – utan här i Europa, i Sverige, hos oss. Med Om det var krig i Norden bjuder Janne Teller in läsaren till ett tankeexperiment. Genom att vända på perspektiven får hon oss att förstå vad det innebär att vara flykting. Om det var krig i Norden är en liten bok, utformad som ett pass. Författaren försätter läsaren i flyktingens position och väcker frågor om tolerans och medmänsklighet. Boken är här inläst i två delar med bildspel till.
Om det var krig i Norden, del 2
ANNONS
ANNONS
Liknande filmer och poddradio
Liknande artiklar
Fiskets historia - från vardagsfiske till överfiske
Människan alltid hämtat en stor del av sin mat från vattnet: haven, sjöarna och floderna. De första...
Gerilla
Gerilla brukar man kalla grupper av män och kvinnor som tagit till vapen för att slåss mot en...
Medborgaren och medborgarskapet - en historisk resa
I januari 1793 ställdes ”medborgare Louis Capet” inför rätta i Paris. Han befanns skyldig till...
Påskön - en historia om miljöförstöring och överexploatering av naturresurser
Omkring år 1200 anlände en grupp människor från Polynesien till en obebodd ö långt ute i sydöstra...
Naturens rättigheter
Vi människor har rättigheter. De är till för att skydda oss och för att vi ska kunna leva bra liv....
Lätta fakta om Nelson Mandela
Nelson Mandela är känd som frihetskämpen som blev en internationell symbol för den svarta...
ANNONS
ANNONS
Ämneskategorier
Naturkatastrofer, miljöhot och samhällets sårbarhet
Avsnittet tar upp olika sorters naturkatastrofer och orsakerna bakom dessa samt hur individer och samhällen kan...
Rasism och främlingsfientlighet
Rasism och främlingsfientlighet grundar sig på idén om att mänskligheten kan delas in i grupper som är olika mycket...
Mänskliga rättigheter
De mänskliga rättigheterna (MR) grundar sig i folkrätten och har en lång historia. De mänskliga rättigheterna...
Internationella relationer
Ämnet internationella relationer (IR) handlar om internationell säkerhetspolitik och om förhållandet mellan olika...
Relaterade taggar
Flipped Classroom
Flipped Classroom eller "flippat klassrum" är en pedagogisk modell där läraren använder digitala...
Dokumentär och film
Film som historieberättande medium är en populär underhållningskälla, men fungerar också bra i...
Flyktingar
Krig, konflikter och naturkatastrofer har varit vanligt förekommande genom hela mänsklighetens...
Invandring och utvandring
Invandring (immigration) är en varaktig inflyttning av människor till ett land från andra länder....
Mobbning och kränkningar
Diskriminering och trakasserier är beteenden som har samband med någon av diskriminerings-grunderna...
Liknande Podcasts
Vad är NATO?
I veckans avsnitt pratar Mattias Axelsson (gymnasielärare i bl.a. samhällskunskap och historia) om NATO och dess historia. Vad är NATO?
Bakgrunden till konflikten om Krimhalvön
I veckans avsnitt (inspelat i slutet av januari 2022) pratar Mattias Axelsson, gymnasielärare i historia och samhällskunskap, om Krimhalvöns historia och bakgrunden till konflikten mellan Ryssland och Ukraina.
Att bemöta klimatförnekelse
I veckans avsnitt, som görs i samarbete med Naturskyddsföreningen, intervjuar Mattias Axelsson (gymnasielärare) klimatforskaren Kjell Vowles (forskare på Chalmers) om vilka argument som används för att förneka mänsklig påverkan på klimatet.
Vad är biologisk mångfald?
I veckans avsnitt, som görs på uppdrag av Naturskyddsföreningen i samarbete med SO-rummet pratar vi med Erik Hansson (naturjournalist) om biologisk mångfald och biologiska mångfaldens dag som infaller 22 maj.
Parisavtalet
I veckans avsnitt, som görs i samarbete med Naturskyddsföreningen, pratar Mattias Axelsson om Parisavtalet.