I P1:s program Vetandets värld (19 min) diskuterar historikern och journalisten Henrik Arnstad och historikern Lena Berggren fascismens historia och vilket idéhistoriskt arv av fascism som dagens ultranationalistiska rörelser bär på.
Från stövlar till lågskor - om fascismens historia
ANNONS
ANNONS
Liknande filmer och poddradio
Liknande artiklar
Nazisterna tar makten i Tyskland
Hitler och nazisterna kom till makten 1933 under en turbulent tidsperiod kantad av ekonomiskt och...
Judarna och omvärlden under Förintelsen
Den amerikanske pansargeneralen Patton var en av de mest hårdföra generalerna under andra...
Granne med Hitler
"Jag såg ofta Hitler när jag gick på promenad med min barnsköterska i München. Vi bodde...
I nazisternas dödsläger
- Vi befann oss i en stor hall där det var varmt. Jag hade frusit i så många månader att jag knappt...
Kreugerkraschens myter och offer
Omdömena om den man som hittades död i sin säng i Paris den 12 mars 1932 har skiftat. Var han en...
Stalin manipulerade historien
Från en fattig och svår uppväxt kom Josef Stalin (på ryska, "mannen av stål") senare att...
ANNONS
ANNONS
Ämneskategorier
Mellankrigstiden
Under mellankrigstiden (1918-1939) drabbades Europa och USA av en ekonomisk kris som ledde till att diktaturer fick...
Fascism och nazism
Fascismen och nazismen är likartade antidemokratiska och auktoritära ideologier som är präglade av stark nationalism...
Relaterade taggar
Idéhistoria
Idéhistoria handlar om hur människor uppfattar sig själva och världen. Idéhistoria är historien om...
Ideologier
En ideologi är ett sammanhängande system av idéer och värderingar som berättar varför samhället ser...
Människosyn
Människosyn är ett brett begrepp och en sammanfattande benämning på olika uppfattningar om...
Radioprogram
Här finns material som innehåller radioprogram som kan relateras till historia, geografi, religion...
Liknande Podcasts
Sveriges nittonhundratal: 1930-1939
Julia, Mattias och Kristoffer fortsätter serien om 1900-talet. Nu om 1930-talet. De pratar om skotten i Ådalen, Saltsjöbadsavtalet, kohandel, folkhem, funkishus, Lort-Sverige, Lasse Dahlqvist, pilsnerfilm och proletärförfattare.
Sveriges nittonhundratal: 1920-1929
Mattias, Julia och Kristoffer fortsätter serien om 1900-talet. Nu det glada 1920-talet. De pratar om framtidstro, rusdrycksförbud och jazz men också om börskrasch och Karl Gerhard.
Hitlers och nazisternas väg till makten
Julia, Mattias och Kristoffer förklarar bakgrunden till att Adolf Hitler och nazisterna kunde ta makten i Tyskland på 1930-talet.