Utförlig fakta om Axel von Fersen d.y. (1755-1810) och hans tid. Här berättas bl.a. om hans förhållande med den franska drottningen Marie Antoinette och hur han försökte hjälpa det franska kungaparet att fly från revolutionens Paris. Svenskt biografiskt lexikon (SBL) är ett personhistoriskt lexikon som numera finns på Riksarkivets webbplats.
SBL om: Axel von Fersen
ANNONS
ANNONS
Liknande filmer och poddradio
Liknande artiklar
Kaffets, teets och kakaons historia i Sverige
Förr var livet fyllt av mycket mer slitsamt arbete än det är för de flesta idag, men det bjöd...
Gandhi inleder sin långa resa som frihetskämpe
Natten den 7 juni 1893 kastades den unge advokaten Mohandas Gandhi av tåget under en resa i...
Den transatlantiska slavhandeln är en del av vår svenska historia
Det handlar om makt, våld och rasism. Det nya undervisningsmaterialet Sverige, slavhandeln och...
Charles Darwin - evolutionslärans fader
Under 1830-talet deltog den brittiske biologen Charles Darwin i en fem år lång expedition till...
Bergsbruk och skogsbruk i 1700-talets Sverige
Bergsbruk var en näring som vid 1700-talets mitt stod för 75 procent av Sveriges export. Viktigast...
Skolans och läraryrkets historia i Sverige
Kan du läsa det här har du säkert gått i skola. Eller så går du i skolan nu. Idag går alla i skolan...
ANNONS
ANNONS
Ämneskategorier
Franska revolutionen
Franska revolutionen (1789-1799) ökade folkets makt och förändrade det franska och europeiska samhället.
Gustavianska tidens Sverige
Gustav III:s statskupp 1772 satte punkt för frihetstiden och inledde den gustavianska tiden (1772-1809) då Sverige...
Kända personer 1776-1914
Historia om några av det långa 1800-talets mest kända personer och deras levnadsöden.
Relaterade taggar
Marie Antoinette
Marie Antoinette (1755-1793) föddes i Österrike och kom som 14-årig prinsessa till Versailles i...
Axel von Fersen
Axel von Fersen (1755-1810) var greve, riksmarskalk och nära vän till Frankrikes drottning Marie...
Liknande Podcasts
Nobelprisets historia
I Nobelveckan pratar Mattias, Julia och Kristoffer om Nobelprisets historia. Lyssna gärna som uppladdning inför Nobeldagen 10 december.
De mänskliga rättigheterna
Julia, Mattias och Kristoffer synar de mänskliga rättigheterna i sömmarna och berättar om dess grundläggande innehåll och historia.
Franska revolutionens orsaker
Julia, Mattias och Kristoffer pratar om franska revolutionens orsaker. Vad är en revolution? Vilka orsaker låg bakom franska revolutionen? Här berättas bland annat om upplysningens idéer, franska krig och höjda skatter, om ståndssamhället och hur tredje ståndet krävde rättigheter.