Ingen undervisning om medeltiden är komplett utan Nordens bäst bevarade borg! Med läroplanen och Glimmingehus som korsbefruktande utgångspunkt, får ni med en medeltidsexpert undersöka den dåtida människans livsvillkor - för såväl adel som tjänstefolk!
Vi upptäcker borgen i 3D, ser två temafilmer och avslutar med frågestund där eleverna får chansen att ställa frågor till oss om Glimmingehus och medeltiden.
Filmerna som vi tittar på under lektionen är kopplade till grundskolans läroplan och handlar exempelvis om livsvillkor, religion och historiska källor. I samband med bokningen väljer man själv ut vilka filmer man vill se under sändningen.
Vad åt borgherren Jens Holgersens familj och hur gick en måltid till?Med hjälp av film, 3D-modellen och bilder visar vi källmaterial som skriftkällor, arkeologiska fynd, bildkällor samt byggnader och pratar om hur dessa skulle kunna användas för att svara på frågan. Är någon källa viktigare än någon annan? Är de motsägelsefulla? Tillförlitliga? |
Målgrupp: från åk 4-6 Tid: 60 minuter Pris: Gratis |
Läser ni om medeltiden och vill veta mer? Här kan du boka in en livesändning
Du hittar all information om livesändningarna på vår skolsida.
Text: Fredrik Nihlén och Mats Larsson, kulturmiljöpedagoger vid Glimmingehus
Webbplats: https://www.raa.se/evenemang-och-upplevelser/upplev-kulturarvet/glimmingehus